Fizinių asmenų bankrotas

2013 metais Lietuvoje pagaliau įsigaliojo fizinių asmenų bankrotas, kurio metu įstatymo duota teise asmeniui yra nurašomos visos skolos. Kai žmogus įklimpsta į dideles skolas, šio įstatymo dėka ji yra išteisinamas ir gali savo gyvenimą pradėti iš naujo. Žinoma, tai nėra lengvas sprendimas tapti bankrutavusiu, nes nuo seno visuomenei atrodo, kad bankrotas reiškia žlugimą bei visišką nesėkmę visam likusiam gyvenimui. Tačiau tokia nuomonė yra klaidinga, nes fizinių asmenų bankrotas yra dabar gana populiarus ir visiškai išlaisvinantis bet kokį žmogų iš finansinės duobės. Bet tuomet, koks gyvenimas yra po fizinio asmens bankroto? Viskas yra paprasčiau nei galvojate.

Tapus dideliu skolininku ir galiausiai išbridus iš finansinės duobės žmogui vėl reikia pradėti viską nuo nulio, nes jo gyvenime atverčiamas naujas lapas. Tačiau Lietuvoje yra šiek tiek kitaip. Pasibaigus bankroto bylai asmuo dar yra stebimas po didinamuoju stiklu 10 metų, bet tai yra tik tam, kad žmogus būtų apsaugotas nuo nenumatytų skolų. Bet ar tai reiškia, kad žmogus, kai bus atliktas fizinių asmenų bankrotas nebegalės imti jokios paskolos būstui ar kokio nors daikto išsimokėtinai? Galės, tačiau jam šis procesas bus sudėtingesnis. Nes bankai labai atidžiai stebi, kad yra duodama paskola, o tuo labiau jei tai yra nemokus bei nepatikimas klientas. Todėl teks ilgai paplušėti norint įtikinti banką, kad esate tinkamas pinigų skolinimui.

Fizinių asmenų bankrotas dažniausiai ištinka tuos, kurie nemoka elgtis su paskola bei gautais pinigais, o pasiskolinus didelę sumą, jie bando kompensuoti naudojant greituosius kreditus. Kas ir dažniausiai veda žmogų į dideles skolas. Tai paprasčiausias neatsakingumas ir finansinio raštingumo stokojimas. Bet yra tokių žmonių, kurie dėl nenumatytų priežasčių staiga tampa nemokūs. Tarkim susirgus sunkiai pagydoma liga, kai ligonį išmeta iš darbo, o jam reikia brangiai mokėti už gydymą. Arba šeima praranda pagrindinį pinigų šaltinį ir nebegali išsimokėti paskolų. Todėl kiekvienas fizinio asmens bankroto atvejis yra stebimas ir tikrinamas individualiai, kad nebūtų nuskriausta nei viena pusė.