Buhalterinė apskaita – ką žinoti svarbiausia?

Buhalterinė apskaita yra labai svarbi įmonės veiklos dalis, kuri ne tik užtikrina teisingą finansų valdymą, bet ir padeda laikytis teisės aktų reikalavimų. Kiekvienas verslas, nepriklausomai nuo jo dydžio ar veiklos srities, privalo tvarkyti apskaitą pagal galiojančius įstatymus. Tinkamai organizuota buhalterija taip pat leidžia vadovams priimti pagrįstus sprendimus įmonės labui. Norint to pasiekti, svarbu žinoti esminius apskaitos principus, kuriuos netrukus aptarsime. 

Kas yra buhalterinė apskaita?

Buhalterinė apskaita – tai ūkinių operacijų ir įvykių, išreikštų pinigais, registravimo, grupavimo ir apibendrinimo sistema. Jos paskirtis yra pranešti įmonės finansinę informaciją suinteresuotiems asmenims. Buhalterinė apskaita gali būti skirstoma į dvi rūšis. Tai – finansinė ir vadybos apskaita. Kuo jos skiriasi? Finansinė apskaita yra skirta informuoti valstybines įstaigas, akcininkus ir pan. Vadybos apskaita teikia informaciją vadovams tam, kad jie galėtų priimti atitinkamus sprendimus įmonės labui.  

Buhalterinė apskaita gali būti vykdoma rankiniu būdu arba naudojant specialią programinę įrangą. 

Buhalterinės apskaitos funkcijos

Pagrindinės buhalterinės apskaitos funkcijos yra šios:

  • Mokesčių deklaracijos. Buhalterinė apskaita yra susijusi su mokesčių deklaracijų rengimu ir pateikimu valstybinėms institucijoms;
  • Įrašų laikymas. Kiekviena finansinė transakcija, pavyzdžiui, pardavimai, pirkimai ir pan., įrašoma buhalterinėje apskaitoje;
  • Finansų operacijų kontrolė. Apskaita padeda kontroliuoti finansines operacijas, užtikrindama jų tikslumą, teisėtumą ir pan;
  • Ataskaitų rengimas. Buhalterinė apskaita yra pasitelkiama rengti įvairioms finansinėms ataskaitoms. Tai suteikia vadovams ir akcininkams informaciją apie įmonės būklę, veiklą ir pan. 

Kas gali tvarkyti įmonės apskaitą?

Tai, kas gali tvarkyti įmonės apskaitą, priklauso nuo skirtingų aspektų. Dažniausiai tam samdomas nuosavas buhalteris arba buhalterines paslaugas teikianti įmonė. Kai kuriais atvejais apskaitą gali tvarkyti pats vadovas. Tačiau tai galioja tik mažosioms bendrijoms ir individualioms įmonėms. 

Jei įmonei kyla įvairių nesklandumų, susijusių su buhalterine apskaita, svarbu žinoti, kuris asmuo už tai atsakingas. Lietuvos Respublikos teisės aktuose nurodoma, kad pilną atsakomybę už finansinius įrašus prisiima vyriausiasis buhalteris. Jeigu bendrovės biudžetą tvarko paslaugą savarankiškai teikiantis asmuo arba samdoma įmonė, sutartyje rekomenduojama nurodyti punktą, kad už visus įrašus atsako ją pasirašantis subjektas.