Artėja pavasaris – ką reikia žinoti apie laimo ligą

Vos ištirpus sniegui jau nubunda pirmosios erkės, ir nubunda jos visai greitai – neapsimiegojusios ir aktyvios akimirksniu puola pirmąsias aukas. O kai kurios erkės yra itin klastingos, nes nešioja borelijų, kurios sukelia laimo ligą. Borelijas erkės pirmiau pasigauna iš smulkių žinduolių ar paukščių, kurie yra borelijų infekcijos šaltiniai.

Kaip ir kitos infekcijos, kurios žmogų pirmiausiai pasiekė iš gyvūnų, laimo liga taip pat nėra gydoma lengvai. Iš tiesų, pastebėta vėlai ši liga gali sukelti itin rimtų sveikatos sutrikimų, todėl laimo ligos tyrimas yra stipriai rekomenduojamas vos įsisiurbus erkei, ją ištraukus ir pastebėjus neįprastas raudonas dėmes ir patinimą.

Lietuvoje kasmet Laimo liga suserga apie 1500 žmonių. Aktyviausios erkės tampa balandžio mėnesį ir išlieka aktyvios iki pirmųjų šalnų arba spalio mėnesio. Tiesa, kad žmogus būtų užkrėstas laimo ligos bakterija – vadinama spirocheta, erkė turi būti įsisiurbusi į kūną apie 24 valandas. Todėl labai dažnai galima iš anksto išvengti Laimo ligos, jeigu grįžus iš miško ar parko iškart nusirengiama ir nuodugniai apžiūrimas kūnas ir ištraukiama rasta erkė.

Radus įkandimą ir ištraukus erkę galima iškart darytis laimo ligos tyrimą, arba laukti pirmųjų ligos simptomų, kurie yra: žiedo formos paraudimas su ryškiu apvadu, šiluma įkandimo vietoje, didėjanti dėmė, kartais karščiavimas, nuovargis, kūno skausmas. Negydoma Laimo liga mutuoja į antrą ir trečią stadijas, kurioms būdinga neurologiniai sutrikimai, meningitas, vyresniems žmonėms sąnarių pažeidimai, nervų sistemos pažeidimai.

Laimo ligai gydyti skiriami antibiotikai. Pirmiausiai geriami. Jeigu geriami antibiotikai nebeįveikia ligos bakterijų, leidžiami antibiotikai į veną. Gydymo kursas ilgas, todėl ligoniai būna išvarginami ne tik ligos, bet ir pačių antibiotikų.